بهداشت دیجیتال

افزایش ایمنی هنگام کار از راه دور در دوران قرنطینه و کرونا

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان به‌سبب شیوع ویروس کرونا، مردم در خانه‌های خود در حالت قرنطینه هستند و از اینترنت به‌عنوان بستری برای کار از راه دور استفاده می‌کنند. افزایش ایمنی هنگام کار از راه دور در دوران قرنطینه و کرونا، یکی از موضوعات مهم امنیتی است که در این مطلب کوتاه به‌طور خلاصه به آن اشاره شده است.

شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان موجب تعطیلی موقت بسیاری از شرکت‌ها و روی آوردن کارمندان به کار از راه دور در منازل شده است. تجربه کار از راه دور برای بعضی از افراد عجیب و گمراه کننده است که این امر می‌تواند مورد سوءاستفاده مجرمان سایبری قرار گیرد.

به همین خاطر و به‌منظور افزایش امنیت افراد به‌هنگام کار از راه دور در برابر مهاجمان سایبری، موارد زیر به‌عنوان نکات امنیتی اولیه مرتبط با کار از راه دور، پیشنهاد می‌شود:

  • مراقب ایمیل‌های دریافتی که در آن‌ها درخواستی مبنی بر تغییر رمزعبور و گذرواژه‌های شما وجود دارد باشید. ممکن است بخشی از حملات فیشینگ باشند.
  • هنگام برخورد با ایمیل‌هایی که از افراد ناشناس دریافت می‌کنید، دقت زیادی به خرج دهید و توجه داشته باشید، حتما نباید به تمام ایمیل‌ها پاسخ داد یا آن‌ها را باز کرد.
  • از امنیت اتصال شبکه وای‌فای (Wi-Fi) خود اطمینان حاصل کنید.
  • از نصب و به‌روز بودن سیستم عامل، نرم‌افزارهای کاربردی و نرم‌افزارهای امنیتی، مانند آنتی ویروس خود اطمینان حاصل کنید.
  • از یک ابزار رمزگذاری اطلاعات استفاده کرده و در زمان ارسال و دریافت داده‌های حساس‌، حتما آن‌ها را رمزگذاری کنید.

این موارد به افزایش امنیت شما در برابر مهاجمان کمک بسیاری می‌کند، پس با ذخیره کردن این نکات یا قرار دادن آن‌ها در فضای کار خود می‌توانید بهداشت سایبری خود را در سطح بالاتری نگه دارید.