هشدار محققان درباره

کارکرد مخرب برخی از برنامه‌های سلفی در اندروید

یافته‌های جدید محققان امنیتی نشان می‌دهد که برخی از برنامه‌های سلفی اندروید که در فروشگاه گوگل‌پلی منتشر شده‌اند، بدون رضایت و اطلاعات کاربران، صداهای آن‌ها رد ضبط می‌کنند. برخی از این برنامه‌ها، در کنار فراهم ساختن امکان اعمال فیلتر و ویرایش تصاویر سلفی برای کاربران، کارکردهای مخرب دارند.

کارکرد مخرب برخی از برنامه‌های سلفی در اندروید

براساس گزارش‌های منتشر شده، محققان امنیتی به‌تازگی دو برنامه اندرویدی مخصوص ثبت تصاویر سلفی در فروشگاه گوگل پلی شناسایی کرده‌اند که کارکردهای مخرب دارند. این دو برنامه با نام‌های Sun Pro Beauty Camera و Funny Sweet Beauty Selfie Camera، تا به امروز مجموعا بیش از ۱.۵ میلیون بار نصب شده‌اند.

برنامه‌های مخرب سلفی

محققان با بررسی این برنامه‌ها دریافته‌اند که این دو برنامه دسترسی‌هایی داشتند که با کارکردهای اصلی آن‌ها مطابقت نداشت. یکی از این دسترسی‌ها SYSTEM_ALERT_WINDOW است که به این برنامه‌های مخرب اجازه می‌دهد محتوای دلخواه را روی سایر برنامه‌ها پوشش دهند. این مجوز می‌تواند برای فریب کاربران به منظور تایپ کردن اطلاعات مهم (مانند اطلاعات بانکی) مورد بهره‌برداری و سوءاستفاده قرار گیرد. دسترسی نگران‌کننده دیگر RECORD_AUDIO است که بدون مطلع شدن کاربر، شروع به ضبط صداهای اطراف می‌کند.

محققان در بررسی‌های بیشتر با نصب این برنامه‌ها روی دستگاه‌ اندروید، به بررسی عملکرد تبلیغ‌افزار گونه آن‌ها پرداخته‌اند که یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد تبلیغات این برنامه‌ها حتی با راه‌اندازی مجدد دستگاه‌ها نیز قابل توقف نیست.

این برنامه‌ها پس از شناسایی به شرکت گوگل گزارش و از فروشگاه گوگل‌پلی حذف شده‌اند. با این حال این برنامه‌ها همچنان در حال درآمدزایی و به خطر انداختن دستگاه‌هایی هستند که قبلا در آن‌ها نصب شده‌اند.

 

 

توضیحات بیشتر:

Selfie Android Apps with 1.5M+ Installs Push Ads, Can Record Audio

 

 

گروه خبر سرتفا
گروه خبر سرتفا

یکی از اهداف سرتفا، انتشار سریع اخبار مربوط به رویدادها و رخدادهای حوزه امنیت سایبری است. بر همین اساس، گروه خبر سرتفا پس انتخاب اخبار از منابع رسمی و معتبر بین‌المللی، اقدام به ترجمه، ویرایش و ساده‌سازی خبر برای مخاطبان این حوزه می‌کند.

آیا با قوانین شرایط استفاده از کلیه خدمات وب‌سایت سرتفا موافق هستید؟ بله ✔ خیر ✘ مطالعه !