آموزش گام به گام

فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای اینستاگرام از طریق برنامه احراز هویت Google Authenticator

فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای در اینستاگرام، یکی از مهم‌ترین موارد برای احراز هویت جهت دسترسی به حساب‌های کاربری محسوب می‌شود. براساس این آموزش، می‌توانید با فعال‌سازی احراز هویت دو مرحله‌ای از طریق برنامه‌های احراز هویت مانند گوگل آتنتیکیتور «Google Authenticator»، امنیت حساب کاربری خودتان را ارتقاء داده و تا حد ممکن از هک شدن آن پیشگیری کنید. مزیت استفاده از برنامه‌های احراز هویت برای ورود دو مرحله‌ای نسبت به شیوه‌های منسوخ شده، مانند استفاده از پیامک در این است که امکان شنود مخابراتی از میان برداشته می‌شود.
ورود دو مرحله‌ای در اینستاگرام با اپ آتنتیکیتور

ورود دو مرحله‌ای اینستاگرام با برنامه Google Authenticator

برای فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای به اینستاگرام با استفاده از برنامه گوگل آتنتیکیتور (Google Authenticator)، وارد برنامه اینستاگرام شده و از قسمت حساب کاربری، منوی کشویی حساب کاربری (سه خط موازی - بالا سمت راست) را فشار دهید. سپس بخش تنظیمات یا همان Settings را انتخاب کنید.

فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای در اینستاگرام

در این مرحله از بخش تنظیمات، گزینه Two-Factor Authentication را انتخاب کنید. بعد از انتخاب Two-Factor Authentication گزینه Get Started را برای شروع فشار دهید.

فعال‌سازی احراز هویت دو مرحله‌ای اینستاگرام

سپس اینستاگرام در صفحه Two-Factor Authentication دو گزینه را به شما نمایش می‌دهد. گزینه Text Message برای احراز هویت از طریق پیامک و Authentication APP برای احراز هویت از طریق اپلیکیشن که در این بخش گزینه دوم، یعنی Authentication APP را انتخاب کنید. در مرحله بعد اینستاگرام پیامی به شما نمایش می‌دهد که در آن ذکر شده است برای فعال‌سازی این قابلیت، می‌توانید از برنامه Google Authenticator استفاده کنید. گزینه Next را در این مرحله فشار دهید تا گوگل آتنتیکیتور برای شما به‌صورت خودکار باز شود.

انتخاب برنامه احراز هویت برای فعال‌سازی ورود دو مرحله در اینستاگرام

در این مرحله پس از باز شدن Google Authenticator روی دستگاه، پیامی مبنی ذخیره کلید حساب‌ کاربری اینستاگرام در این برنامه نمایش داده می‌شود که گزینه Ok را فشار داده و پس از افزوده شدن حساب کاربری به برنامه گوگل آتنتیکیتور، عدد شش رقمی نمایش داده شده را فشار دهید تا در حافظه کلیپ‌بورد گوشی شما کپی شود. توجه داشته باشید این کد یکبار مصرف تنها به مدت ۳۰ ثانیه قابل استفاده بوده و پس از گذشت آن، مجددا باید از کد جدیدی استفاده کنید.

احراز هویت در اینستاگرام با گوگل آتینتیکیتور

پس از کپی کردن کد از برنامه گوگل آتنتیکیتور، بلافاصله در صفحه Confirmation Code در برنامه اینستاگرم در بخش Enter Code آن را Paste کنید و سپس Next را فشار دهید. بعد از اتمام مراحل، گزینه مقابل Authentication App در صفحه Two-Factor Authentication برای شما فعال می‌شود.

احراز هویت دو مرحله‌ای در اینستاگرام

توجه داشته باشید پس از فعال‌سازی این احراز هویت دو مرحله‌ای برای ورود به حساب کاربری اینستاگرام، هر بار نیاز به یک کد یکبار مصرف خواهید داشت که آن را می‌توانید از طریق برنامه Google Authenticator کپی کنید.

 

تهیه کدهای پشتیبان

یکی از نکات مهمی که اغلب کاربران به آن توجه کافی ندارند، تهیه و نگهداری از کد‌های پشتیبان حساب‌های کاربری است. این کدها به شما کمک می‌کند تا در مواقع ضروری، مانند زمانی به برنامه Google Authenticator دسترسی ندارید یا از دستگاه‌تان حذف شده است، برای احراز هویت جهت ورود به اینستاگرام استفاده کنید.

لذا برای تهیه آن، از زیر مجموعه تنظیمات حساب کاربری و از بخش Two-Factor Authentication گزینه Recovery Code را انتخاب کنید. در این مرحله ۵ کد شش رقمی به شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید از آن‌ها برای ورود به اینستاگرام، تنها یک‌بار استفاده کنید و پس از استفاده باطل خواهند شد.

دریافت کد بکاپ اینستاگرام

توصیه می‌شود این کدها را در یک جای امن و مطمئن، یادداشت و نگهداری کنید. همچنین در صورت استفاده و باطل شدن کدها می‌توانید از Get New Codes برای تهیه کدهای پشتیبان جدید استفاده کنید. ضمن اینکه در این بخش، دو ویژگی Copy Codes برای کپی گرفتن از کدها در حافظه کلیپ‌بورد و Take Screenshot برای عکس گرفتن از این صفحه در اختیار شما قرار داده شده است.

 

 

مطالب مرتبط:

- ایمن‌سازی حساب کاربری در اینستاگرام
- ورود دو مرحله‌ای در اینستاگرام با پیامک
- چگونه حساب‌های کاربری اینستاگرام هک می‌شوند