آموزش غیرفعال‌سازی و حذف

نوتیفیکیشن‌های مزاحم و مخرب توسط وب‌سایت‌ها از طریق مرورگر

ارسال نوتیفیکیشن‌های مزاحم و مخرب از طریق وب‌سایت‌های مختلف، به یک تکنیک مورد علاقه برای مجرمان سایبری تبدیل شده است. استفاده از دسترسی ارسال نوتیفیکیشن برای گسترش بدافزارها، افزونه‌های ناخواسته، نرم‌افزارهای جعلی و هدایت کاربران به وب‌سایت‌های کلاهبرداری، مساله‌ای است که به‌طور فزآینده‌ای گسترش یافته است و کاربران باید بیشتر از قبل مراقب اینگونه کلاهبرداری‌ها و سوءاستفاده‌ها باشند.
نوتیفیکیشن‌های مزاحم و مخرب

فناوری نوتیفیکیشن در وب برای اشتراک کاربران در وب‌سایت‌های مورد علاقه‌شان جهت دریافت اعلان‌های گوناگون، مانند دریافت خبر انتشار مطالب جدید یا هشدارها و… چند سالی است که توسط توسعه‌دهندگان وب و سرویس‌های اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما وب‌سایت‌های جعلی، مانند نمونه اشاره شده در تصویر زیر، از این مساله برای فریب کاربران و انتشار نوتیفیکیشن‌های مزاحم و مخرب استفاده می‌کنند.

درخواست دسترسی برای ارسال نوتیفیکیشن توسط یک وب‌سایت جعلی

در این وب‌سایت جعلی، به کاربر گفته می‌شود که برای مشاهده ویدیو، او باید مجوز دسترسی به نوتیفیکیشن مرورگر را تایید کند.

پس از تایید این دسترسی در وب‌سایت‌های جعلی ممکن است کاربر به وب‌سایت دیگری هدایت شود یا هیچ اتفاقی در ظاهر رخ ندهد. اما پس از آن، با فاصله زمانی کوتاه، نوتیفیکیشن‌های مزاحم در صفحه دسکتاپ کاربر پدیدار می‌شود.

تصویر زیر نمونه‌ای از این نوع نوتیفیکیشن‌های تبلیغاتی و مزاحم است.

نمایش نوتیفیکیشن‌های تبلیغاتی در صفحه دسکتاپ کاربر

مجرمان سایبری از این روش برای تبلیغ و انتشار وب‌سایت‌های بزرگسالان و کلاهبرداری، افزونه‌های ناخواسته، برنامه‌های جعلی و بدافزارها استفاده می‌کنند.

نمونه نوتیفیکیشن‌های مزاحم و مخرب

در این میان، کاربران بسیاری از منشا این نوتیفیکیشن‌‌های مزاحم بی‌اطلاع هستند و در مواردی با کلیک روی آن‌ها، به مقاصد آلوده و مخرب، هدایت می‌شوند. اما نکته مهم این است که امکان حذف و غیرفعال‌سازی این نوع از اعلان‌ها بسیار آسان است.

 

حذف نوتیفیکیشن‌های مزاحم نمایش داده شده توسط مرورگرها

اگر نوتیفیکیشن مزاحم از طریق مرورگر خود دریافت می کنید، می‌توانید با رفتن به تنظیمات مرورگر و بررسی اشتراک‌ها، موارد ناشناس، مشکوک و مزاحم را حذف کنید.

در مرورگر گوگل کروم می‌توانید از مسیر زیر اقدام به بررسی تنظیمات نوتیفیکیشن‌های خود کنید.

Settings > Advanced > Privacy and security > Content settings > Notifications

غیرفعال‌سازی نوتیفیکیشن در کروم

در مرورگر فایرفاکس می‌توانید از طریق مسیر زیر اقدام به بررسی تنظیمات نوتیفیکیشن‌های خود کنید.

Options > Privacy & Security > Permissions > Notifications > Settings

تنظیمات و غیرفعال‌سازی نوتیفیکیشن در فایرفاکس