راهنما:

چه سرویس ایمیلی انتخاب کنید؟

با یک جستجوی ساده در اینترنت به راحتی می‌توانید ده‌ها سرویس ایمیل رایگان پیدا و در آنها ثبت‌نام کنید و شاید معروف‌ترین آن‌ها در میان کاربران جیمیل، یاهو و اوت‌لوک باشد. انتخاب یک سرویس ایمیل به فاکتورهای مختلفی وابسته است که یکی از مهمترین آن‌ها امن و مورد اطمینان بودن آن است؛ چرا که ایمیل خصوصی‌ترین بخش زندگی آنلاین هر فرد است و علاوه‌بر آن برای باز کردن حساب در وب‌سایت‌ها و سرویس‌های مختلف نیز از ایمیل خود استفاده می‌شود.

با نگاهی به سرویس‌های ارائه‌دهنده خدمات ایمیل، جیمیل (Gmail) را می‌توان به‌عنوان محبوب‌ترین سرویس ایمیلی مورد استفاده کاربران اینترنت دانست. برای این انتخاب دلایل مختلفی وجود دارد که در ادامه به مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱- رمزگذاری ایمیل‌ها در بستر ارتباطات: جیمیل تمامی ایمیل‌های دریافتی و ارسالی را در بستر ارتباطی خود رمزگذاری می‌کند و به این صورت امکان شنود اطلاعات از بین می‌رود. البته دقت کنید که اگر ایمیلی به سرویس دیگری غیر از جیمیل ارسال کنید و آن سرویس ارتباطات خود را رمزگذاری نکند، امکان شنود وجود خواهد داشت.

۲- ورود دو مرحله‌ای و پشتیبانی از قابلیت‌های احراز هویت پیشرفته: گوگل یکی از اولین شرکت‌ها در زمینه فعال کردن ورود دو مرحله‌ای بود و بعد از آن همواره روی ارتقاء قابلیت‌های احراز هویت پیشرفته برای محافظت از حساب‌های کاربران خود پیشرو بوده است. اهمیت این موضوع در این است که اگر مهاجمی به رمز عبور شما دسترسی پیدا کند، نمی‌تواند به اطلاعات ایمیل شما دسترسی یابد.

۳- پردازش هوشمند محتوا و تفکیک ایمیل‌های مخرب و مشکوک: این ویژگی جی‌میل منحصر به‌فرد است به گونه‌ای که شما بدون آنکه نیاز باشد فایل ضمیمه را دانلود کنید، می‌توانید آن را مشاهده کنید. به عنوان مثال اگر زمانی فایل زیپ شده‌ای را دریافت کنید، به راحتی و بدون آنکه نیاز به دانلود آن فایل باشد، می‌توانید محتوای داخل آن را مشاهده کنید.

۴- پشتیبانی سریع: بخش پشتیبانی گوگل نسبت به سایر سرویس‌های ایمیل بسیار فعال است و از همین رو اگر زمانی برای شما مشکلی پیش بیاید، امکان رفع آن سریع‌تر و راحت‌تر از سایر سرویس‌های ایمیل خواهد بود. این ویژگی از آنجایی دارای اهمیت است که اگر زمانی دسترسی به ایمیل‌تان را از دست بدهید، به کمک بخش پشتیبانی امکان بازگرداندن دسترسی به آن را خواهید داشت.

 

تقریبا با توجه فاکتورهای عمومی، می‌توان جیمیل را به عنوان یک سرویس ایمیل متداول و مورد اعتماد معرفی کرد و از طرفی سرویس ایمیل یاهو (Yahoo) به سبب قصور این شرکت در ماجرای هک شدن اطلاعات حساب‌های کاربران و ضعف در اطلاع‌رسانی، یکی نامطمئن‌ترین گزینه‌ها محسوب می‌شود.

اما اگر به دنبال سرویسی امن و مطمئن می‌گردید، سرویس ایمیل پروتون‌میل (Protonmail) یکی از مناسب‌ترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ایمیلی است که به کاربران خود اجازه می‌دهد به‌صورت مستقل تمام ایمیل‌هایشان را براساس استانداردهای رسمی رمزنگاری کنند.

 

 

مطالب مرتبط:

- چگونه امنیت ایمیل‌تان را افزایش دهید؟
- از امنیت و حریم خصوصی خود در Gmail اطمینان حاصل کنید

 

 

آیا با قوانین شرایط استفاده از کلیه خدمات وب‌سایت سرتفا موافق هستید؟ بله ✔ خیر ✘ مطالعه !