به‌روزرسانی

پرداخت باج از سوی شرکت گارمین به سازندگان باج‌افزار WastedLocker

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت گارمین که در هفته‌های گذشته آلوده به باج‌افزار WastedLocker شده بود، به‌تازگی با پرداخت باج به سازندگان این باج‌افزار، کلید رمزگشایی اطلاعات خود را دریافت کرده است. شرکت گارمین، یکی از تولید کننده گجت‌های هوشمند است که گفته می‌شود در حدود ۱۰ میلیون دلار به باج‌گیران پول پرداخت کرده است.

پرداخت باج از سوی شرکت گارمین به سازندگان باج‌افزار WastedLocker

شرکت گارمین در تاریخ ۲۰ جولای به سبب آلودگی باج‌افزاری، دچار یک قطعی سراسری در سرویس‌های خود شد که طی آن کاربران این شرکت قادر به دسترسی به سرویس‌های این شرکت، از جمله Garmin Connect، flyGarmin، Strava و inReach نبودند. براساس اطلاعات موجود، دلیل این قطعی مورد، آلودگی سرورهای این شرکت به باج‌افزار WastedLocker اعلام شده بود.

کارمندان این شرکت‌ بعدها اظهار کردند که مبلغ درخواستی سازندگان باج‌افزار برای بازگشایی فایل‌ها رمزگذاری شده، ۱۰ میلیون دلار بوده است که پس از یک قطعی چهار روزه، شرکت گارمین به‌صورت رسمی اعلام کرد که در حال بازگردانی سرویس‌های خود به شرایط عادی است. این موضوع، با توجه به فاصله زمانی کوتاه آلودگی و خبر بازگردانی سرویس‌ها به شرایط معمول، موجب شده است که برخی از محققان و رسانه‌ها خبرهایی درباره پرداخت باج ۱۰ میلیون دلاری در ازای دریافت کلید رمزگشایی منتشر کنند.

باج‌افزار WastedLocker که معمولا شرکت‌ها را مورد هدف خود قرار می‌هد، به‌لحاظ رمزنگاری فاقد نقطه ضعف است که ممین مساله باعث می‌شود، امکان شکستن رمزهای آن، غیر ممکن شود.

براساس اطلاعات موجود، در حال حاضر هیچ راه‌حل عمومی، از طریق ابزارهای رمزگشا، برای بازیابی فایل‌های آلوده به این باج‌افزار معرفی نشده است.

 

 

توضیحات بیشتر:

Confirmed: Garmin received decryptor for WastedLocker ransomware

گروه خبر سرتفا
گروه خبر سرتفا

یکی از اهداف سرتفا، انتشار سریع اخبار مربوط به رویدادها و رخدادهای حوزه امنیت سایبری است. بر همین اساس، گروه خبر سرتفا پس انتخاب اخبار از منابع رسمی و معتبر بین‌المللی، اقدام به ترجمه، ویرایش و ساده‌سازی خبر برای مخاطبان این حوزه می‌کند.

آیا با قوانین شرایط استفاده از کلیه خدمات وب‌سایت سرتفا موافق هستید؟ بله ✔ خیر ✘ مطالعه !