اخبار بدافزارها و باج افزارها

با گسترش روز افزون بدافزارها و باج‌افزارها، کاربران دستگاه‌های هوشمند هر روز بیشتر از گذشته در معرض خطرات جدید و متفاوت هستند. از آنجایی که سرتفا به‌صورت تخصصی روی این نوع از تهدیدات فعالیت می‌کند، می‌توانید خلاصه آخرین اخبار مربوط به این حوزه را در این بخش مطالعه کنید.

نسخه لینوکسی باج‌افزار RansomExx

رمزگذاری سیستم‌های لینوکسی توسط باج‌افزار RansomExx

محققان امنیتی ضمن هشدار درباره حملات در حال اجرای باج‌افزار RansomExx که سیستم‌های لینوکسی را مورد هدف قرار می‌دهد، جزئیات جدیدی درباره آن منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد این باج‌افزار با تمرکز روی شبکه‌های شرکت‌ها و دولت‌ها، با شدت بیشتر نسبت به گذشته در حال انتشار است.

باج‌افزارها
۱۹ آبان ۹۹
حملات بات‌نت QBot

حملات بات‌نت کیوبات (QBot) همزمان با انتخابات آمریکا

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، سازندگان بات‌نت کیوبات (QBot) در حال اجرای حملات فیشینگ با موضوع انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا هستند که به‌منظور جمع‌آوری اطلاعات بانکی کاربران طراحی شده‌ است.

بدافزارها
۱۵ آبان ۹۹
حملات باج‌افزار Ryuk به بیمارستان‌ها

استفاده باج‌افزار Ryuk از دیگر بدافزارهای برای انجام حملات علیه بیمارستان‌ها

شرکت فایرآی با انتشار گزارشی جدید اعلام کرده است که سازندگان باج‌افزار Ryuk از بدافزارهای دیگر برای انجام حملات باج‌افزاری علیه بیمارستان‌ها و همچنین جهت آلوده‌سازی شبکه‌های درمانی و بهداشتی استفاده می‌کنند.

بدافزارها
۱۱ آبان ۹۹
نسخه لینوکسی بدافزار TrickBot

تلاش‌های سازندگان بدافزار TrickBot و نسخه لینوکسی آن برای حفظ فعالیت‌های مخرب این بدافزار

پگیری‌های شرکت‌های امنیتی در راستای از بین بردن فعالیت‌های مخرب بدافزار TrickBot، منجر به حذف بخش عمده زیرساخت مهم این بدافزار شده است، با این حال اپراتورهای این بدافزار دست از فعالیت‌های خود برنداشته‌اند و در تلاش هستند تا با گسترش دامنه قربانیان TrickBot از طریق ایجاد نسخه لینوکسی بدافزار، فعالیت‌های مخرب آن را حفظ کنند.

بدافزارها
۰۸ آبان ۹۹
بات‌نت KashmirBlack

حملات جدید بات‌نت KashmirBlack به وب‌سایت‌های مختلف

محققان امنیتی شرکت ایمپروا در گزارشی جدید، جزئیات کاملی را در رابطه با بات‌نت KashmirBlack منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد این بات‌نت، سرورهای صدها هزار وب‌سایت که اغلب آن‌ها، میزبان سیستم مدیریت محتوا (CMS)، مانند وردپرس، جوملا، دروپال و... هستند را آلوده کرده است.

بدافزارها
۰۶ آبان ۹۹
جاسوس‌افزار FinSpy

کاربران سیستم‌عامل‌های مک و لینوکس، هدف نسخه جدید جاسوس‌افزار FinSpy

یافته‌های جدید محققان امنیتی نشان می‌دهد که نسخه جدید جاسوس‌افزار FinSpy به‌تازگی کاربران سیستم‌عامل‌های مک و لینوکس را مورد هدف خود قرار داده است. این بدافزار پیش‌تر از سوی مهاجمان علیه کاربران سیستم‌عامل‌های ویندوز، آی‌او‌اس و اندروید به‌کار گرفته شده است.

بدافزارها
۰۸ مهر ۹۹
حملات جدید Rampant Kitten

حملات جدید هکرهای گروه Rampant Kitten برای سرقت اطلاعات حساب‌ها

محققان شرکت چک‌پوینت به‌تازگی یک کمپین بدافزاری وابسته به هکرهای ایرانی را شناسایی کرده‌اند که اطلاعات شخصی دستگاه‌، داده‌های موجود در مرورگر و فایل‌های پیام‌رسان تلگرام قربانیان را مورد هدف قرار می‌دهد. به گفته چک‌پوینت، این حملات کدهای احراز هویت ورود دو مرحله‌ای و گذرواژه‌های حساب‌های مختلف را نیز مورد هدف خود قرار داده است.

بدافزارها
۰۵ مهر ۹۹
پرداخت باج ده میلیون دلاری گارمین

پرداخت باج از سوی شرکت گارمین به سازندگان باج‌افزار WastedLocker

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت گارمین که در هفته‌های گذشته آلوده به باج‌افزار WastedLocker شده بود، به‌تازگی با پرداخت باج به سازندگان این باج‌افزار، کلید رمزگشایی اطلاعات خود را دریافت کرده است. شرکت گارمین، یکی از تولید کننده گجت‌های هوشمند است که گفته می‌شود در حدود ۱۰ میلیون دلار به باج‌گیران پول پرداخت کرده است.

باج‌افزارها
۱۳ مرداد ۹۹
حذف بدافزار با ابزار رایگان AdwCleaner

حذف بدافزار از طریق خط فرمان توسط ابزار AdwCleaner

شرکت مالوربایتس به‌تازگی قابلیت استفاده از ابزار رایگان و قدرتمند AdwCleaner از طریق خط فرمان را جهت حذف بدافزارهای مختلف برای کاربران خود فراهم کرده است. با استفاده از ابزار AdwCleaner می‌توانید بسیاری از بدافزارها و همچنین برنامه‌های ناخواسته را از طریق command line ویندوز و در حالت SafeMode حذف کنید.

بدافزارها
۰۱ مرداد ۹۹
باج‌افزار AgeLocker

استفاده باج‌افزار AgeLocker از ابزار Age برای رمزگذاری فایل‌ها

یافته‌های جدید محققان امنیتی نشان می‌دهد که باج‌افزار AgeLocker از ابزار Age برای رمزگذاری فایل‌ها استفاده می‌کند. Age یک ابزار قدرتمند و جایگزین برای GPG است که از آن برای رمزگذاری اطلاعات حساس می‌توان استفاده کرد.

باج‌افزارها
۲۴ تیر ۹۹
پروژه Freta

پروژه Freta، سرویس رایگان تحقیقاتی برای شناسایی بدافزار در سیستم عامل لینوکس

براساس خبرهای منتشر شده، شرکت مایکروسافت به‌تازگی از پروژه Freta به‌عنوان یک سرویس رایگان تحقیقاتی جهت شناسایی بدافزار در سیستم عامل لینوکس رونمایی کرده است که امکان شناسایی تهدیدات بدافزاری، از جمله روت‌کیت‌ها و بدافزارهای پنهان در حال اجرا در حافظه را آسان‌تر از گذشته می‌سازد.

بدافزارها
۱۷ تیر ۹۹
باج‌افزار ThiefQuest

کاربران سیستم عامل مک، هدف باج‌افزار ThiefQuest

محققان امنیتی به‌تازگی باج‌افزار جدیدی تحت عنوان ThiefQuest شناسایی کرده‌اند که همزمان با سرقت اطلاعات کاربران سیستم عامل مک، داده‌های آن‌ها را نیز حذف می‌کند. براساس اطلاعات موجود، این باج‌افزار از طریق نصب‌کننده‌های آلوده‌ی برنامه‌های شناخته شده که از طریق تورنت توزیع می‌شوند، در حال انتشار است.

باج‌افزارها
۱۴ تیر ۹۹
آیا با قوانین شرایط استفاده از کلیه خدمات وب‌سایت سرتفا موافق هستید؟ بله ✔ خیر ✘ مطالعه !