اخبار بدافزارها و باج افزارها

با گسترش روز افزون بدافزارها و باج‌افزارها، کاربران دستگاه‌های هوشمند هر روز بیشتر از گذشته در معرض خطرات جدید و متفاوت هستند. از آنجایی که سرتفا به‌صورت تخصصی روی این نوع از تهدیدات فعالیت می‌کند، می‌توانید خلاصه آخرین اخبار مربوط به این حوزه را در این بخش مطالعه کنید.

پرداخت باج ده میلیون دلاری گارمین

پرداخت باج از سوی شرکت گارمین به سازندگان باج‌افزار WastedLocker

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت گارمین که در هفته‌های گذشته آلوده به باج‌افزار WastedLocker شده بود، به‌تازگی با پرداخت باج به سازندگان این باج‌افزار، کلید رمزگشایی اطلاعات خود را دریافت کرده است. شرکت گارمین، یکی از تولید کننده گجت‌های هوشمند است که گفته می‌شود در حدود ۱۰ میلیون دلار به باج‌گیران پول پرداخت کرده است.

باج‌افزارها
۱۳ مرداد ۹۹
حذف بدافزار با ابزار رایگان AdwCleaner

حذف بدافزار از طریق خط فرمان توسط ابزار AdwCleaner

شرکت مالوربایتس به‌تازگی قابلیت استفاده از ابزار رایگان و قدرتمند AdwCleaner از طریق خط فرمان را جهت حذف بدافزارهای مختلف برای کاربران خود فراهم کرده است. با استفاده از ابزار AdwCleaner می‌توانید بسیاری از بدافزارها و همچنین برنامه‌های ناخواسته را از طریق command line ویندوز و در حالت SafeMode حذف کنید.

بدافزارها
۰۱ مرداد ۹۹
باج‌افزار AgeLocker

استفاده باج‌افزار AgeLocker از ابزار Age برای رمزگذاری فایل‌ها

یافته‌های جدید محققان امنیتی نشان می‌دهد که باج‌افزار AgeLocker از ابزار Age برای رمزگذاری فایل‌ها استفاده می‌کند. Age یک ابزار قدرتمند و جایگزین برای GPG است که از آن برای رمزگذاری اطلاعات حساس می‌توان استفاده کرد.

باج‌افزارها
۲۴ تیر ۹۹
پروژه Freta

پروژه Freta، سرویس رایگان تحقیقاتی برای شناسایی بدافزار در سیستم عامل لینوکس

براساس خبرهای منتشر شده، شرکت مایکروسافت به‌تازگی از پروژه Freta به‌عنوان یک سرویس رایگان تحقیقاتی جهت شناسایی بدافزار در سیستم عامل لینوکس رونمایی کرده است که امکان شناسایی تهدیدات بدافزاری، از جمله روت‌کیت‌ها و بدافزارهای پنهان در حال اجرا در حافظه را آسان‌تر از گذشته می‌سازد.

بدافزارها
۱۷ تیر ۹۹
باج‌افزار ThiefQuest

کاربران سیستم عامل مک، هدف باج‌افزار ThiefQuest

محققان امنیتی به‌تازگی باج‌افزار جدیدی تحت عنوان ThiefQuest شناسایی کرده‌اند که همزمان با سرقت اطلاعات کاربران سیستم عامل مک، داده‌های آن‌ها را نیز حذف می‌کند. براساس اطلاعات موجود، این باج‌افزار از طریق نصب‌کننده‌های آلوده‌ی برنامه‌های شناخته شده که از طریق تورنت توزیع می‌شوند، در حال انتشار است.

باج‌افزارها
۱۴ تیر ۹۹
بدافزار COMpfun

استفاده بدافزار COMpfun از کدهای وضعیت HTTP برای کنترل سیستم‌های هک شده

یافته‌های محققان امنیتی شرکت کسپرسکی نشان می‌دهد که بدافزار COMpfun از کدهای وضعیت HTTP برای کنترل سیستم‌های هک شده استفاده می‌کند. گفته می‌شود این بدافزار مربوط به هکرهای گروه Turla است.

بدافزارها
۲۷ اردیبهشت ۹۹
بدافزارهای گروه HIDDEN COBRA

پرده‌برداری آمریکا از بدافزارهای گروه HIDDEN COBRA وابسته به کره شمالی

دولت ایالات متحده به تازگی جزئیاتی درباره سه بدافزار جدید با نام‌های COPPERHEDGE، TAINTEDSCRIBE و PEBBLEDASH منتشر کرده است که در فعالیت‌های مخرب سایبری یک گروه تحت حمایت دولت کره شمالی به نام HIDDEN COBRA استفاده می‌شوند.

بدافزارها
۲۴ اردیبهشت ۹۹
پروژه تحقیقاتی STAMINA

پروژه تحقیقاتی STAMINA برای ساخت ابزار شناسایی‌کننده بدافزار

شرکت مایکروسافت و اینتل به تازگی طی یک همکاری مشترک در پروژه‌ای تحقیقاتی با نام STAMINA، رویکردی جدید با محوریت یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در شناسایی و طبقه‌بندی بدافزارها را مورد بررسی قرار داده‌اند.

بدافزارها
۲۲ اردیبهشت ۹۹
گروه هک Naikon و بدافزار Aria-body

فعالیت‌های مخفی گروه هک Naikon در پنج سال گذشته با استفاده از بدافزار Aria-body

یافته‌های جدید محققان شرکت چک‌پوینت نشان می‌دهد که گروه هک Naikon در پنج سال گذشته با استفاده از بدافزار Aria-body به‌صورت مخفیانه به فعالیت‌های خود ادامه داده است. Naikon یکی از گروه‌های هک وابسته به دولت چین است که مدیریت یک فعالیت‌های جاسوسی سایبری علیه نهادهای دولتی در استرالیا، اندونزی، فیلیپین، تایلند، میانمار و برونئی را بر عهده دارد.

بدافزارها
۱۸ اردیبهشت ۹۹
بدافزار EventBot

بدافزار EventBot و دور زدن احراز هویت دو مرحله‌ای و سرقت اطلاعات مالی

محققان امنیتی به‌تازگی موفق به شناسایی بدافزار EventBot برای دستگاه‌های اندرویدی شده‌اند که می‌تواند احراز هویت دو مرحله‌ای را دور بزند و اطلاعات مالی را مورد هدف قرار دهد. این بدافزار در حال حاضر کاربران اندروید در کشورهای آمریکا، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس و فرانسه را مورد هدف خود قرار داده است.

بدافزارها
۱۱ اردیبهشت ۹۹
بات‌نت Hoaxcalls

بهره‌برداری بات‌نت Hoaxcalls از حفره امنیتی اصلاح نشده ZyXel

یافته‌های جدید محققان امنیتی نشان می‌دهد که نسخه جدید بات‌نت Hoaxcalls که می‌تواند در کمپین‌های محروم‌سازی از سرویس (DDoS) مورد استفاده قرار گیرد، در حال گسترش از طریق آسیب‌پذیری اصلاح نرم‌افزار Cloud CNM SecuManager شرکت ZyXEL است.

بدافزارها
۰۶ اردیبهشت ۹۹
برنامه‌های Fleeceware

کشف برنامه‌های Fleeceware در فروشگاه‌های برنامه‌های موبایلی

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تاکنون بیش از ۳.۵ میلیون کاربر iOS برنامه‌های Fleeceware را در دستگاه‌های خود نصب کرده‌اند. Fleeceware یکی از اصطلاحات جدید اضافه شده به واژگان دنیای امنیت سایبری است که به نوع جدید از برنامه‌هایی که کلاهبرداری آنلاین انجام می‌دهند اشاره دارد.

بدافزارها
۲۲ فروردین ۹۹
آیا با قوانین شرایط استفاده از کلیه خدمات وب‌سایت سرتفا موافق هستید؟ بله ✔ خیر ✘ مطالعه !