آموزش

متوقف کردن هرزنامه‌های دریافتی از طریق تقویم گوگل

ارسال هرزنامه از طریق تقویم گوگل «Google Calender» یکی از روش‌های جدید مورد استفاده کلاهبردارن اینترنتی و مجرمان سایبری برای فریب کاربران است که در ماه‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است. چنانچه شما نیز یکی از دریافت‌کنندگان این نوع هرزنامه‌ها هستید، مطالعه این آموزش برای متوقف کردن آن و مقابله با سایر سوءاستفاده در بستر تقویم گوگل توصیه می‌شود.
مقابله با هرزنامه‌های تقویم گوگل

یکی از قابلیت‌های سرویس تقویم گوگل «Google Calender»، امکان به‌اشتراک گذاری رویدادهای «Events» مختلف با دیگران است. در حالت عادی شما می‌توانید آدرس ایمیل دوستان‌تان را برای اطلاع از یک مناسبت خاص در تقویم خود ثبت کنید تا جزئیات رویداد به‌همراه یادآوری، برای آن‌ها نیز ارسال شود.

حال آنکه به‌تازگی مجرمان سایبری از این قابلیت برای دور زدن لایه‌های دفاعی شناسایی هرزنامه‌ها در سرویس‌های ایمیل و فریب کاربران برای هدایت به وب‌سایت‌های جعلی استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه پیش‌نمایش یادآوری رویدادها از طریق برنامه موبایل تقویم گوگل، به‌صورت یک نوتیفیکیشن معتبر نمایش داده می‌شود، احتمال فریب کاربران بیشتر از همیشه است.

 

برای متوقف کردن پیام‌های مرتبط با رویدادهای ناخواسته‌ی تقویم گوگل و مقابله با هرزنامه‌های اینچنینی، کافیست مراحل زیر را دنبال کنید.

تقویم گوگل خود را از طریق آدرس https://calendar.google.com باز کنید. سپس از نوار ابزار، روی آیکون تنظیمات (چرخ‌دنده بالای تصویر، سمت چپ) کلیک کرده و گزینه Settings را انتخاب کنید.

در بخش تنظیمات، از فهرست General روی Event settings کلیک کرده و از لیست Automatically add invitations گزینه No, only show invitations to which I have responded را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید.

 

همچنین از بخش تنظیمات، در فهرست General روی Events from Gmail کلیک کرده و گزینه Automatically add events from Gmail to my calendar را مطابق تصویر زیر غیرفعال کنید.

 

با انجام دقیق مراحل فوق، به‌صورت کلی از شر دریافت هرزنامه‌های مزاحم که از طریق تقویم گوگل ارسال می‌شوند، آسوده خواهید شد.