آموزش

تهیه نسخه پشتیبان (Backup - بکاپ) از تمام اطلاعات تلگرام

تهیه نسخه پشتیبان از تمام اطلاعات کاربری موجود در تلگرام، اعم از متن گفتگوهای شخصی، پیام‌های گروه‌ها و کانال‌ها، تصاویر، ویدیوها و فایل‌های ارسالی و دریافتی، یکی از موضوعاتی بود که در ماه‌های اخیر، با توجه به فیلترینگ تلگرام در ایران، بسیاری از کاربران به دنبال آن بوده‌اند. مساله‌ای که در نبود راهکاری مطمئن، فرصت سوءاستفاده را برای برخی از مجرمان سایبری فراهم کرده بود. در این مطلب آموزشی روش تهیه نسخه پشتیبان (Backup) امن از تلگرام را خواهید خواند.
بکاپ‌گیری در تلگرام

برای تهیه نسخه پشتیبان از تمام اطلاعات حساب کاربری در تلگرام، کافی است از آخرین نسخه دسکتاپ این پیام‌رسان - نسخه ۱.۳.۹ - در ویندوز استفاده کنید. مراحل توضیح داده شده در این آموزش، براساس قابلیت جدیدی است که شرکت تلگرام در آخرین به‌روزرسانی آن برای تهیه نسخه پشتیبان اضافه کرده است.

تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات تلگرام

 

مراحل تهیه نسخه پشتیبان از تلگرام

برنامه تلگرام خود را باز کنید و از فهرست اصلی برنامه گزینه Settings را انتخاب کنید. سپس به انتهای لیست تنظیمات رفته و از بخش Privacy and Security گزینه Export Telegram Data را انتخاب کنید.

بخش تنظیمات حساب تلگرام

در بخش Export Your Data تلگرام گزینه‌های مختلفی را برای پشتیبان‌گیری از انواع داده‌های کاربری، در اختیار شما قرار می‌دهد. با انتخاب و فعال‌سازی هر کدام، می‌توانید از آن‌ها یک نسخه کپی تهیه و ذخیره کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از تلگرام - بکاپ‌گیری

پس از انتخاب موارد مورد نیاز برای پشتیبان‌گیری، می‌توانید مسیر ذخیره‌سازی فایل‌های پشتیبان را در کامپیوترتان از بخش Download path مشخص کنید.

به‌صورت پیش‌فرض اطلاعات تلگرام در پوشه C:\Users\youruser\Downloads\Telegram Desktop ذخیره می‌شود.

بکاپ از تلگرام - Telegram Backup

همچنین تلگرام به شما این اجازه را می‌دهد که اطلاعات‌تان را براساس فرمت دلخواه HTML یا JSON ذخیره‌سازی کنید. پیشنهاد ما گزینه HTML است که برای مخاطبان عادی، کارایی بیشتری دارد.

در انتها پس از انتخاب و تنظیم تمام گزینه‌ها مورد نیاز، کافی است روی کلید EXPORT کلیک کنید.

پس از آن، تلگرام پیغامی نمایش خواهد داد که در آن توضیح داده شده است که بنا به دلایل امنیتی و برای جلوگیری از سوءاستفاده افراد غیرمجاز، امکان دانلود اطلاعات ۲۴ ساعت پس از درخواست اولیه امکان‌پذیر خواهد بود و شما باید درخواست‌تان را روز بعد مجددا تکرار کنید.

 

اما دلیل چنین تمهید امنیتی از سوی تلگرام چیست؟

تصور کنید حساب کاربری تلگرام شما روی چندین دستگاه مختلف تا به امروز باز بوده و حال اینکه شخص غیرمُجازی به یکی از آن‌ها دسترسی پیدا کرده است. تلگرام برای جلوگیری از سوءاستفاده افراد غیرمجاز و برای جلوگیری از دانلود کل اطلاعات در چنین شرایطی، ابتدا پیامی را به تمام دستگاه‌های فعال با حساب تلگرامی شما ارسال می‌کند و موضوع درخواست دانلود اطلاعات‌تان را به شما اطلاع می‌دهد.

ضمن اینکه زمان در نظر گرفته شده ۲۴ ساعته، برای این است که اگر درخواست از سوی شخص دیگری ارسال شده باشد، شما فرصت کافی برای قطع دسترسی‌های اضافی و غیرمجاز را از مسیر Active Sessions در تنظیمات حساب تلگرام‌تان را داشته باشید.

در انتها توصیه اکید ما استفاده از نسخه اصلی تلگرام بوده و به هیچ عنوان از نسخه‌های غیررسمی تلگرام، برنامه‌های جانبی مانند «تله بکاپ»، «تله زیپ» و... استفاده نکنید.